Szkocja jest obok Irlandii uważana za kolebkę whisky. To tutaj powstała bowiem jedna z najbardziej cenionych na świecie odmian tego trunku. Mowa oczywiście słynnej single malt. Jaka jest historia whisky? Co sprawia, że jest ona tak wyjątkowym trunkiem?
Whisky szkocka – jakie były jej początki?
Historia szkockiej whisky rozpoczyna się najprawdopodobniej w XV wieku. Wtedy to na tym terenie rozpoczęła się ekspansja irlandzkiej whisky. Natomiast pierwsze zapiski, które potwierdzają produkcję whisky w Szkocji pochodzą z 1494 roku i dotyczą klasztoru w Fife w opactwie Lindores. W tamtejszych księgach skarbowych możemy przeczytać o tym, że jeden z braci wykorzystał osiem torebek słodu jęczmiennego. Taka ilość tego surowca wystarczyłaby na produkcję 1500 butelek whisky! Przykład ten pokazuje, jak silną pozycję miała już wtedy whisky. Popytu na ten alkohol nie hamowały nawet wysokie podatki narzucane przez władców. Dzięki temu kwitła nielegalna produkcja, która działała z pożytkiem dla rozwoju branży. Jakość takiej whisky była bowiem znacznie wyższa od tych, które pochodziły z oficjalnej dystrybucji.
Whisky szkocka – co warto wiedzieć o single malt?
Dziś whisky szkocka jest dostępna w wielu wariantach. Najbardziej cenioną na całym świecie jest single malt. Trunek ten powstaje w jednej destylarni, a w jego skład wchodzi woda, drożdże i słód jęczmienny. Whisky szkocka jest poddawana podwójnej lub potrójnej destylacji. Proces ten zachodzi w miedzianych alembikach. Single malt whisky dojrzewa w używanych, dębowych beczkach co najmniej trzy lata. Szkoci dodatkowo wędzą destylat w dymie torfowym, co nadaje trunkowi unikalny smak i aromat. Wpływ na te aspekty ma także lokalizacja destylarni. Te usytuowane nad morzem będą produkowały whisky z wyraźną słoną nutą i morskim aromatem. Destylarnie górskie z kolei będą wyróżniać nuty kwiatowo-ziołowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/7-single-malt-whisky-szkocka. Na rynku znajdziemy rozmaite wersji szkockiej single malt whisky. Naszej uwadze nie powinny przeoczyć takie marki jak Bowmore czy Glenmorangie.